Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Triduum Paschalne

Utworzono dnia 31.03.2021
Przed nami najważniejsze i najdłuższe święta w katolickim roku liturgicznym. Podobnie jak opisywałam tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe, tym razem przybliżę Wam drodzy czytelnicy najistotniejsze wiadomości na temat Triduum Paschalnego (z łac. triduum – Trzy Dni), którego przedmiotem jest celebrowanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Wielki Czwartek
Tego dnia odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która otwiera Święte Triduum Paschalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz przykazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Jezus Chrystus ustanowił dwa sakramenty święte: Kapłaństwo i Eucharystię. W trakcie tej liturgii następuje uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Tabernakulum pozostaje puste, Wieczna lampka zgaszona, a z ołtarza usuwa się świece, mszał i obrus.
Wielki Piątek
Tego dnia nie odprawia się Mszy świętych co wynika z szacunku do ofiary Jezusa Chrystusa poniesionej na krzyżu za grzechy całego świata. Wielki Piątek to dzień skupienia, powagi i postu i głownie czci się w nim drzewo krzyża. Od poranka trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Punktem centralnym tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej. Ostatnią część podstawowej liturgii Wielkiego Piątku stanowi procesja do Grobu Pańskiego. Zgodnie z wielowiekową tradycją po ukończeniu liturgii Męki Pańskiej, przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i wystawia do adoracji.Ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów.
Wielka Sobota
W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Dawniej przed Liturgią Wigilii Paschalnej niszczono ołtarz i budowano nowy, współcześnie ołtarz zostaje pusty, a kościoły są sprzątane. Formalnie Wielka Sobota posiada tylko teksty Liturgii Godzin, nie ma natomiast formularza Mszy Świętej, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Tego dnia ścisły święty post paschalny już tak nie obowiązuje jak kiedyś, nadal jednak jest zalecany do Wigilii Paschalnej.
Wigilia Paschalna i Niedziela Wielkanocna
Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym. Jej obchody rozpoczynają się w nocy poprzedzającej Niedzielę Zmartwychwstania, gdyż po zachodzie słońca, zgodnie z symboliką żydowską, rozpoczyna się nowy dzień. Pascha nie jest częścią Wielkiej Soboty. Nabożeństwo jest częścią święta Zmartwychwstania. Bardzo urozmaicona liturgia Wigilii Paschalnej składa się z kilku bardzo istotnych etapów, Pierwszym jest Liturgia Światła. Kapłan przed kościołem święci ogień od którego zapala się paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. a następnie wnosi zapalony do kościoła, zatrzymując się u progu, na środku świątyni i przed ołtarzem głównym. Wierni zapalają świece od płomienia paschału, podając sobie światło.
Drugi etap to Liturgia Słowa, która przewiduje dziewięć czytań biblijnych: siedem starotestamentalnych, epistoła (ósme czytanie, zawsze z listu św. Pawła do Rzymian, umiejscowione tuż po odśpiewaniu hymnu “Chwała na wysokości Bogu” i symbolizujące przejście ze Starego do Nowego Testamentu) oraz ewangelia, które są przeplatane psalmami responsoryjnymi i modlitwami. Kolejnym etapem wielkosobotniej uroczystości jest Liturgia Chrzcielna w trakcie której celebrans błogosławi wodę chrzcielną, zanurzając w niej trzy razy paschał. W dalszej części następuje Liturgia Eucharystyczna, a jej przebieg jest podobny do liturgii Eucharystycznych innych niedziel. Ceremonię kończy uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, która jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Od tej Niedzieli przy ołtarzu krzyż jest ozdobiony czerwoną stułom, znajduję się tam także paschał oraz figura Chrystusa zmartwychwstałego.
zdjęcie ze strony wiadomości.onet,pl
 
 
 

Triduum Paschalne

Utworzono dnia 31.03.2021, 09:11