Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Marcinki z KGW czyli Rodzinne Warsztaty Pieczenia Rogali Świętomarcińskich

Utworzono dnia 24.11.2021

W dniu 9 listopada z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Mietkowie odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Mietkowie "Marcinki z KGW" czyli Rodzinne Warsztaty Pieczenia Rogali Świętomarcińskich, tradycyjnie przygotowywanych w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada). Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub, w zastępstwie, z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół łaciński przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy którą miał zgubić koń świętego.

Warsztaty prowadziła pani Ania Wójcik z piekarni "AGA" w Mietkowie, która przybliżyła historię pieczenia rogali i krok po kroku, pokazała, jak przygotować ciasto i nadzienie. W dalszej częsci warsztatów uczestnicy samodzielnie wałkowali, kroili ciasto oraz nadziewali je farszem. Najtrudniejsze jednak okazało się samo zawijanie rogali. Pomimo pewnych trudności uczestnicy warsztatów świetnie się przy tym bawili. Nie chodziło organizatorom warsztatów o perfekcyjnie wykonane rogale, ale o kontynuowanie tradycji, nabycie nowych umiejętności, a nade wszystko o integrację grupy. W czasie oczekiwania, aż rogale się upieką, był czas na zabawę oraz rozmowy.

Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże, a najbardziej cieszy organizatorów fakt, że uczestniczyli w nich przedstawiciele wielopokoleniowych rodzin, mamy,córki, synowie i wnuczęta. Warsztaty zostały sfinansowane ze środków pomocy dla KGW Mietków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

zdjecia z warsztatów

Utworzono dnia 24.11.2021, 14:03