XI Mietkowski Stół Wielkanocny

W ubiegły czwartek, 11 kwietnia br. W Gminnym Ośrodku Kultury w Mietkowie miała miejsce wyjątkowa impreza: XI Mietkowski Stół Wielkanocny.  Corocznie organizowana od jedenastu już lat tym razem zachwyciła i zaskoczyła nie tylko uczestników, ale i organizatorów.  Po raz pierwszy oddźwięk gminnych środowisk sołeckich na przekazywanie tradycji i obyczajów związanych ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego był tak szeroki!

Z ogromną radością mogliśmy gościć w GOK-u reprezentację sołectw z Wawrzeńczyc, Maniowa Wielkiego, Maniowa Małego, Domanic, a także wspólny stół Radnych i Sołtysów oraz Stowarzyszenia „Klub Seniora 50+” oraz zespołu ludowego „Listek Koniczyny”, których stoły wzięły udział w konkursie na Tradycyjny Stół Wielkanocny. Powołane przez organizatora Jury w składzie: Kamila Czmiel – członek, Elżbieta Modrzejewska – członek, Andrzej Pietruszka – przewodniczący, miało ogromny kłopot z wybraniem zwycięzców konkursu przy tak pięknie, bogato i co najważniejsze, zgodnie z tradycją, przygotowanych i przystrojonych stołach. Rezultatem obrad były równorzędne wyróżnienia dla każdej z ekip, których ogłoszenie spotkało się z głośną aprobatą uczestników wydarzenia.

Godna odnotowania była również wzorowa frekwencja podczas imprezy wpływająca pozytywnie na ciepły i świąteczny nastrój wśród jej uczestników. Skorzystały na tym stoiska ozdób notując wysoką sprzedaż i ciesząc się powodzeniem wśród odwiedzających. Tym razem, bez niespodzianki, w konkursie na Najbardziej Przedsiębiorcze Stoisko Kiermaszowe po raz kolejny zwyciężyło Przedszkole z Mietkowa wyprzedzając każdą ze Świetlic Postaw Twórczych. Gratuluję zaangażowanym opiekunom, rodzicom i dzieciom, ale też chcę tu zaznaczyć, że wszystkie stoiska prezentowały się pięknie, a stroiki i inne elementy dekoracyjne na nich wystawione oczarowały wielu uczestników. Mogliśmy podziwiać ozdoby ze świetlic w Piławie, Milinie, Borzygniewie, Domanicach oraz ze zwycięskiego Przedszkola.

Wiele emocji wzbudził również doroczny Konkurs na Babę Wielkanocną organizowany pod patronatem Wójta Gminy Mietków. Do konkursu stanęła w tym roku rekordowa liczba bab podwyższając poprzeczkę do 13 zgłoszeń. Swoje baby zaprezentowały, tym razem same panie:  Marta Burzyńska, Danuta Skotnicka, Weronika Bukowska, Małgorzata Kassan, Zuzanna Smereka, Marta Jaroszyńska, Jarosława Skrypak, Zofia Dróżdż, Wanda Szubart, Gabriela Ostaszewska, Bogusława Rojek i Henryka Jachimowska. Wszystkie prezentowane baby były prześliczne, choć nie wszystkie były zrobione z ciasta. Obok tradycyjnych wypieków znalazły się i takie, w których górę wzięła innowacyjność i pomysłowość. Wygrała wyjątkowa baba zrobiona przez panią Zofię Dróżdż z Proszkowic, a składająca się z dwóch babek w formie …baby. Pomimo pewnych trudności z uformowaniem sylwetki kobiety w chuście i spódnicy autorce udało się stworzyć w pełni jadalne „dzieło kulinarne”. Gratuluję wygranej, a wszystkim uczestnikom konkursu życzę równie udanych pomysłów w przyszłym roku.

Kiedy Jury dyskutowało nad wyborem zwycięzców, aby trochę umilić czas oczekiwania zaprezentował się na scenie z bardzo udanym koncertem zespół Listek Koniczyny w nowym, ludowy repertuarze. Wszystkim samorządowcom, radnym, sołtysom i przedstawicielom sołectw, pracownikom i dyrekcji Przedszkola, opiekunom młodzieży i wszystkim uczestnikom tej bliskiej naszym sercom imprezy, wszystkim gościom, w tym szczególnie ks. Proboszczowi Andrzejowi Delwo, dziękuję za to, że chcieli spędzić z nami czas, który szczególnie w okresie przedświątecznym ma dla nas ogromną wartość.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla wszystkich Was życzenia, aby Jezus Chrystus Zmartwychwstał prawdziwie w naszych sercach, pokonując wszelki grzech i każdą słabość!