Kresowe Kolędowanie 2016

 Zgodnie z tradycją na początku każdego roku kalendarzowego GOK w Mietkowie wraz z pomysłodawczynią projektu Zuzanną Smereką organizuje imprezę pod nazwą „Kresowe Kolędowanie“. Ideą tego przedsięwzięcia jest kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych wywodzących się z Kresów wschodnich. Tegoroczna edycja odbyła się 23 stycznia.

Jasełka p.t: „Opowieść obłoczka” przedstawiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Mietkowie. Następnie wystąpiły dzieci ze SPT w Milinie i na koniec połączone siły ŚPT w Piławie i Borzygniewie. Pomysłów na odegranie historii narodzin nie brakuje, niektóre z nich są bardzo zabawne, inne pełne zadumy, ale wszystkie ukazują niezwykłość i doniosłość wydarzenia. Tradycją jest, że  wszystkie występujące dzieci otrzymują  paczki ze słodyczami, które w tym roku wręczała pani Zuzanna Smereka. W programie jasełkowym wystąpiło 78 osób, a ich występy obejrzało około 110 osób. Wśród widzów gościliśmy przedstawicieli najwyższych władz gminnych w osobach Wójta oraz Przewodniczącej Rady Gminy Mietków.

 Po przeglądzie jasełkowym wszystkie osoby zaproszono do stołu i podano tradycyjną wigilijną zupę grzybową, kresowe gołąbki, pierogi z kapustą przygotowane przez panią Zuzannę według kresowych receptur oraz ciastka i ciepłe napoje. Nie zabrakło również koncertu kolęd w wykonaniu „Listka Koniczyny”, który zaśpiewał przepiękne pastorałki i kolędy.

Biesiadując oraz wspominając Kresy poddaliśmy się urokowi mijających świąt i skorzystaliśmy z ostatniej w tym okresie okazji wspólnego, biesiadnego kolędowania.  Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.