Jarmark historyczny-Kraina chleba i miodu-Maniów Wielki

8 czerwca w Maniowie Wielkim odbyła się druga edycja imprezy jarmarcznej „Śladami Historii” - pod lokalną nazwą „Kraina chleba i miodu”.

Imprezę przygotowali: sołtys, Rada Sołecka i radny wsi Maniów Wielki przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mietkowie. To kontynuacja imprezy organizowanej po raz pierwszy w roku ubiegłym w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018” finansowanego przez   Narodowe Centrum Kultury w Warszawie

Jarmark w Maniowie Wielkim rozpoczął się ok. godziny 13.00 w parku przypałacowym krótkim powitaniem oraz blokiem zabaw animacyjnych oraz konkursów dla dzieci, które przeprowadzili: prezes KS LZS „Wspólni” pan Andrzrej Pietruszka oraz instruktor do spraw programowych GOK w Mietkowie pani Ania Górniak. W dalszej części programu imprezy uczestnicy wyruszyli na spacer badawczy śladami dawnego Maniowa Wielkiego, który zaprowadził ich do gospodarstwa państwa Szarlejów. W drodze rozmawiano o starych zawodach, profesjach i obejściu gospodarskim w dawnych czasach oraz wskazywano na lokalizacje przedwojennych sklepów, piekarni i instytucji we wsi. Po przybyciu na miejsce państwo Szarlejowie przywitali wszystkich zapraszając do izby, gdzie przy rozpalonym piecu chlebowym każdy mógł zobaczyć i poznać proces przygotowania ciasta i pieczenia chleba wg starych receptur, a także wszystkich wyrobów, które przy okazji działalności piekarni można było wytwarzać. Warsztat okazał się bardzo ciekawy, a opowieści pana Tadeusza Szarleja pozwoliły starszym powrócić w myślach do czasów dzieciństwa, a dzieciom dały obraz szczęśliwego świata bez elektroniki. Na koniec zobaczyliśmy różnicę w przygotowaniu chleba ”wczoraj i dziś” oraz mogliśmy spróbować jak smakują przepyszne wypieki. Po powrocie do parku wiejskiego zaprezentowano wszystkie stoiska handlowe i warsztatowe jakie postawili wytwórcy produktu lokalnego w obrębie tzw. ryneczku imprezy: był tam okazały pawilon z wyrobami kuchni tradycyjnej sołectwa Maniów Wielki, obok niego ulokowało się stoisko z pysznymi miodami. Za pszczelarzami umiejscowiło się stoisko z pysznymi serami państwa Elżbiety i Mirosława Dziedziców z Piławy. W dalszej części ryneczku wystawiła się ze swoim kramikiem lokalna autorka poezji i prozy handlując swoimi książkami Stefania Bronowicka, a tuż przy niej swoje miejsce znaleźli. Tuż obok znajdowało się stoisko chlebowe państwa Szarlejów, na którym oprócz pieczywa znajdowały się oryginalne kwasy chlebowe niewzbogacane o żadne środki chemiczne i stragan warszatowo-handlowy „Sweet Atelier” pani Izabeli Majeckiej- Stasiak. Cuda z piernika, zdobione ręcznie i zapakowane w śliczne pudełeczka przyciągały oczy zebranych i budziły niekłamany zachwyt.

Tuż po prezentacji stoisk, a w zasadzie trochę wcześniej rozpoczęły się warsztaty pszczelarskie które poprowadził fantastyczny entuzjasta i hodowca pszczół pan Damian Borak. Można było również na chwilę wcielić się w postać pszczelarza, a to dzięki możliwości przebrania się w strój pszczelarski. W bardzo rozbudowanym i ciekawym warsztacie każdy odnalazł coś interesującego, a najmłodsi uczestnicy imprezy dowiedzieli się czym różnią się od siebie pszczoły oraz jak różnorodna jest grupa owadów zwana ‘pszczołowate Ogrom informacji i sposób ich przekazania na długo pozostanie w pamięci uczestników warsztatu i zdecydowanie podniesie poziom ich wiedzy na temat tak ważnego dla życia na ziemi gatunku. W dalszej części programu imprezy odbyły się warsztaty zdobienia pierników prowadzone przez panią Izabelę Majecką- Stasiak i z założenia były skierowane do dzieci i młodzieży, ale jak się wkrótce okazało, cieszyły się taką popularnością, że chętnie też brali w nich udział dorośli. Następnie odbył się warsztat „Sprawny Gospodarz” w trakcie którego pani Sylwia Machnik opowiadała i pokazywała dzieciom jak żyli nasi przodkowie i jakich sprzętów używali oraz wspólnie wyrabiali ciasto i piekli bułeczki. Jeszcze podczas warsztatów na scenie zainstalował się zespół muzyki tradycyjnej „Mokosza” z Kątów Wrocławskich, który zaprezentował w przepięknych aranżacjach utwory Stanisława Moniuszki oraz inne bardzo ciekawe utwory. Anielskie głosy sekcji wokalnej oraz dźwięki muzyki rozbrzmiewały po okolicznym parku i wpadały słuchaczom do ucha. Ostatnią pozycją w programie był niezwykle udany występ zespołu folkowego „Sami Swoi”, którego koncerty cieszą się rosnącą popularnością. Słuchając ich wystąpień ma się wrażenie szybkiego postępu oraz coraz lepszych wrażeń artystycznych. Zachwyconą publiczność porwał do tańca młodzieńczy temperament folkowych przebojów do tego stopnia, że długo nie chcieli się rozstać z artystami i tak „rozkręconą” imprezą. Na zakończenie imprezy zagrał „DJ Mechanik”.

Organizatorzy, czyli sołtys Anna Siennicka oraz radny Ryszard Łącz pragną serdecznie podziękować:

- prezesowi RSP Maniów Wielki - Mieczysławowi Malcowi za udostępnienie energii elektrycznej dla imprezy, Sylwii Terech za drobne upominki dla dzieci oraz wszystkim osobą zaangażowanym w przygotowanie oraz przebieg imprezy.