Dożynki Gminne Mietków 2019

Święto Plonów w Gminie Mietków.

Za nami doroczne Dożynki Gminne, które odbyły się w minioną niedzielę tj. 1 września 2019 r. Organizatorami Dożynek byli: Wójt oraz Rada Gminy Mietków, Gminny Ośrodek Kultury w Mietkowie, GZ LZS KS "Wspólni" Andrzej Pietruszka.

Od wczesnych godzin rannych trwały przygotowania stoisk promocyjnych poszczególnych wsi, których efekty mogliśmy podziwiać już około godz.13. Tradycją Gminnego Święta Plonów jest Turniej Samorządów Wiejskich, który w tym roku został rozegrany po raz piętnasty. W turnieju wzięło udział 12 wsi. Po zaciętej, ale pełnej humoru i dobrej zabawy rywalizacji Grand Prix turnieju wywalczyła reprezentacja wsi Milin. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Mietkowa, drugie wieś Maniów, a trzecie miejsce przypadło reprezentacji Chwałowa. W ramach turnieju przeprowadzono następujące konkurencje; cięcie drewna, bieg w płetwach, derby Mietkowskie, gra w bulle, rzuty osobiste do kosza, slalom ze zbożem, trzepanie jaj na sztywno. W Dożynkowym Turnieju Piłki Siatkowej wzięły udział  3 drużyny, najlepszą okazała się drużyna z Borzygniewu, drugie miejsce wywalczyła drużyna ze wsi Maniów, a trzecie reprezentacja wsi Domanice. Turniej współfinansowano ze środków Gminy Mietków.

Tradycyjnie o godz.13.00 ruszył korowód wieńcowy spod Urzędu Gminy w Mietkowie na czele ze starościną dożynek Anną Aleksanderek i starostą dożynek Ryszardem Rojek, przedstawicielami władz Gminy Mietków, Posłem do Parlamentu Europejskiego Ryszardem Czarneckim oraz reprezentacjami poszczególnych wsi. Tuż przed wejściem na miejsce imprezy usytuowano po raz pierwszy w historii dożynek gminnych –witacz dożynkowy wykonany przez mieszkańców wsi Maniów. Po ustawieniu wyjątkowo pięknych oraz różnorodnych wieńców rozpoczęła się polowa Msza Święta, którą celebrował proboszcz parafii p.w. św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach , a koncelebrował proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Maniowie Wielkim. Bezpośrednio po Mszy wystąpił chór złożony z osób biorących udział w inicjatywie „100 chórzystów na 100-lecie Niepodległej”  i dla upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej wykonał 4 pieśni religijne dostarczając zgromadzonej na trybunach widowni wiele wzruszeń.          W dalszej części obchodów Dożynek Gminnych starosta i starościna dożynek przekazali chleb dożynkowy na ręce Wójta  i Przewodniczącej Rady Gminy Mietków i tu nastąpiły krótkie wystąpienia włodarza gminy Adama Kozarowicza, posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego oraz posłanki na sejm VIII kadencji Agnieszki Soin. Po obrzędzie chleba przystąpiono do prezentacji stoisk wsi. Można było dostać oczopląsu od wystawionych różnorodności, począwszy od przetworów, a skończywszy na starych sprzętach oraz ozdobach rękodzielniczych. Trzeba przyznać, że mieszkańcy poszczególnych wsi podeszli z wielkim zaangażowaniem do naszego rolniczego święta, za co serdecznie dziękujemy.

Specjalnie na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Turnieju Wsi, przybyli do nas Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki oraz członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego Wiesław Zając. Nietuzinkowym wydarzeniem było również wręczenie Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Mietkowie podziękowań w imieniu Prezesa OSP w Mietkowie oraz Pani Sołtys wsi Mietków za pomoc w przygotowaniu obchodów 50-lecia OSP w Mietkowie.

W dalszej części odbyły się prezentacje artystyczne wsi, wśród których mogliśmy wysłuchać piosenek, wierszyków oraz obejrzeć kabaret. Gratulujemy pomysłów. Na zakończenie programu artystycznego odbył się koncert zespołu ludowego „Listek Koniczyny”

Przez ponad dwie godziny prowadzony  był blok animacji dla dzieci, a ponad to organizatorzy zapewnili najmłodszym uczestnikom dożynek darmową, nieograniczoną możliwość korzystania z dmuchanych urządzeń rekreacyjnych. Ale to nie koniec atrakcji dla dzieci, albowiem strażacy z OSP w Mietkowie przygotowali dla nich nie lada gratkę a mianowicie kąpiel w pianie

Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna, do której przygrywał zespół Walter Band.

W trakcie zabawy wystąpił gość specjalny fakir i połykacz ognia „Mizo”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego dorocznego święta plonów za zaangażowanie w przygotowanie i przebieg tej doniosłej dla mieszkańców naszej gminy uroczystości.

Dziękujemy również sponsorowi którym w tym roku był również Bank Spółdzielczy w Oleśnicy. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Andrzeja Pietruszki za zorganizowanie Turnieju Samorządów Wiejskich, pani Jolanty Boreckiej za wszelką pomoc w przygotowaniu infrastruktury oraz organizacji imprezy oraz panu Biedrzyńskiemu za udostępnienie placu pod parking. Dziękujemy bardzo mieszkańcom wsi Maniów i Stróża za wypożyczenie i rozbicie namiotów biesiadnych. Dziękujemy pracownikom ZGK i członkom OSP w Mietkowie za udział i wszelką pomoc w organizacji imprezy oraz panu Andrzejowi Żukowi za koordynację przyłącza energetycznego, a GLKS Mietków za udostepnienie boiska z zapleczem.

W imieniu organizatorów szczególnie serdeczne podziękowania kierujemy do osób, które poświęciły swój czas i dołożyły wszelkich starań w przygotowanie i odnowienie infrastruktury kompleksu boisk sportowych w Mietkowie oraz mieszkańcom poszczególnych wsi za przygotowanie pięknych stoisk promocyjnych oraz wieńców dożynkowych i za udział w Dożynkach Gminnych 2019.